---
Zapraszamy na
NABOŻEŃSTWA
ŚWIĄTECZNE

6.04.2023
W. Czwartek
godz. 9:00 i 17:30

7.04.2023
W. Piątek
godz. 9:00 i 17:30

9.04.2023
Wielkanoc
godz. 8:30

10.04.2023
Poniedziałek
Wielkanocny
godz. 10:15


Do zobaczenia!

Kancelaria Parafii
ul. Minorytów 10
czynna codziennie.
tel. 32 4554504

Informacje Parafialne

Numer konta Parafii:

BS Jastrzębie Zdrój

70 8470 0001 2001 0020 6301 0001

Dziękujemy za każdą ofiarę
Bóg zapłać!

- W pierwszą niedzielę miesiąca Nabożeństwo spowiednio-komunijne o godzinie 10:15

- W pozostałe niedziele i Święta Nabożeństwa o godzinie 8:30

- Podczas nabożeństwa  odbywają sie zajęcia szkółki niedzielnej dla dzieci w sali parafialnej

- Spotkania Koła Pań w 1-wszą sobotę miesiąca

- Spotkania młodzieży w każdą sobotę o godzinie 17.00

- Lekcje religii odbywają się według ustalonego planu

100 lat Kościoła w Gołkowicach Drukuj Email

W niedzielę, 29 sierpnia 2010 r. luterańska społeczność obchodziła jubileusz 100-lecia ewangelickiego kościoła Marcina Lutra w Gołkowicach na Górnym Śląsku. To właśnie 100 lat temu spełniły się marzenia ewangelików z Gołkowic i okolicznych wsi, aby mogli brać udział w nabożeństwach we własnym kościele. Od tamtej pory, przez cały mijający wiek, kościół w Gołkowicach stanowił centrum życia religijnego dla ewangelików zamieszkujących nadgraniczne tereny powiatu wodzisławskiego.

Niedzielne obchody jubileuszu rozpoczęły się porankiem pieśni, podczas którego wystąpił połączony chór parafii Gołkowice i Jastrzębie-Ruptawa.

 
Jubileuszowe nabożeństwo
  
Następnie odbyło się uroczyste jubileuszowe nabożeństwo, w którym udział wzięli zaproszeni goście, księża, goście ekumeniczni oraz licznie zgromadzeni parafianie z rodzinami. Uczestników nabożeństwa powitał proboszcz parafii ks. Daniel Ferek. W nabożeństwie udział brało wielu duchownych. W liturgii uczestniczyli: ks. Kornel Undas, ks. Marcin Makula oraz ks. Jerzy Romański. Jubileuszowe kazanie wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, który oparł je o słowa: Umiłowani, miłujmy się nawzajem, gdyż miłość jest z Boga, i każdy, kto miłuje, z Boga się narodził i zna Boga, zachęcając świętujący zbór do niesienia w sercu miłości do Boga i bliźniego.


Przed wypełnionym kościołem

Słowo pozdrowienia uczestnicy nabożeństwa usłyszeli od zwierzchnika Diecezji Katowickiej ks. bpa Tadeusza Szurmana. Gratulacje oraz życzenia składali zaproszeni na tę uroczystość goście, m.in. wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk oraz przewodniczący rady powiatu wodzisławskiego Eugeniusz Wola. Wielkim wydarzeniem dla gołkowickiej parafii było wręczenie jej przez radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Bronisława Karaska „Złotej odznaki honorowej za zasługi dla Województwa Śląskiego”.

 
Życzenia Wójta Gminy Godów

Podziękowania w imieniu Rady Parafialnej złożył kurator parafii Jerzy Lerch. Aby pozostał trwały ślad po jubileuszu uczestnikom nabożeństwa rozdano książki „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Gołkowicach 1910-2010”. Po zakończeniu nabożeństwa rozpoczął się piknik parafialny.

Zajęcia dla dzieci

 
Jubileuszowe nabożeństwo poprzedzone zostało sobotnim koncertem muzyki poważnej, przygotowanym przez Elżbietę Firla - fagot, Katarzynę Gacek - flet poprzeczny, Ewę Chamczyk - skrzypce, Janinę Marek-Undas - organy i Krzysztofa Chmiela - organy. Koncert był połączony z prezentacją multimedialną, przedstawiającą historię Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gołkowicach w latach 1867-2010. Gościem honorowym tego spotkania był Paweł Porwoł, autor wydanej przez Urząd Gminy Godów książki „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Gołkowicach 1910-2010”. Cennymi uwagami i spostrzeżeniami podzielił się również jeden z najstarszych parafian z Gołkowic - Walter Undas, nazywany "chodzącą encyklopedią parafii". Spotkanie zakończyło się degustacją kołaczy i wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

 
Wystawa historii parafii

 
Uczestnicy jubileuszowych uroczystości poprzez czynny w nich udział dziękowali Panu Bogu za 100 lat prowadzenia i powierzali się w Boże ręce na kolejne lata.
  
                                                                                                        Dariusz Lerch